Zakłady mięsne Józan w Rzeniszowie w gminie Koziegłowy w województwie śląskim zatrudniają 200 pracowników na obszarze wiejskim. Rozmawiam o świetnej inicjatywie budowy biogazowni rolniczej na terenie zakładu.
Dzięki inwestycji w biogazownię rolniczą zakłady mięsne Józan, które większość swojej produkcji eksportują na najważniejsze europejskie rynki utrzymają swoją konkurencyjność, a zarazem 200 miejsc pracy.
W przyjętej 13 lipca 2023 roku bez głosu sprzeciwu ustawie o biogazowniach rolniczych zostały określone ułatwienia dla tego typu inwestycji w zakładach rolno-spożywczych, które mogą zapewnić nie tylko temu zakładom, ale również i okolicznym mieszkańcom poprawę warunków środowiskowych.
Dlaczego?
Wszystkie pozostałości z przetwórstwa mięsnego w przypadku ich przechowywania, a następnie wywozu mogą stwarzać określone uciążliwości związane z częstotliwością transportu i zapachem. Rozwiązaniem tych problemów są właśnie biogazownie rolnicze, które po pierwsze pozwalają na bieżąco i na miejscu zagospodarowywać wszystkie tego rodzaju pozostałości bez konieczności ich przechowywania, a po drugie przetwarzając je w warunkach beztlenowych (proces fermentacji metanowej), neutralizują zapachy i inne czynniki biologiczne, dzięki czemu uzyskany produkt pofermentacyjny jest substancją praktycznie bezzapachową, przypominającą zapachem ziemię ogrodową. Dodatkowo zagospodarowanie wszystkich pozostałości z przetwórstwa na miejscu w zakładzie ogranicza ilość transportu po lokalnych drogach, co przekłada się na komfort życia mieszkańców. Biogazownia rolnicza nie tylko może zmniejszyć oddziaływanie każdego zakładu mięsnego na środowisko, ale przede wszystkim wytworzyć tanią energię, ciepło i produkt pofermentacyjny dla rolników.
Należy pamiętać, że biogazownia rolnicza zlokalizowana na terenie zakładu przetwórstwa rolno-spożywczego, to również wsparcie dla rolników poprzez zapewnienie zbytu na ich produkty rolne oraz możliwość zastąpienia nawozów sztucznych i chemicznych środków ochrony roślin produktem pofermentacyjnym. To również wymierne korzyści dla wszystkich mieszkańców związane z ochroną środowiska, ale także zwiększonymi wpływami do budżetu gminy na różnego rodzaju potrzebne przedsięwzięcia i inwestycje.
Zdecydowanie zachęcam do tego kierunku myślenia, aby biogazownie rolnicze powstawały na terenie polskich, rodzinnych zakładów przetwórczych na obszarów wiejskich.