Jako pełnomocnik rządu ds. transformacji energetycznej obszarów wiejskich postulowałem cenę referencyjną dla energii elektrycznej z biogazu rolniczego na 1300 zł za MWh (dla biogazowni do 0,5 MW).
Biogazownia rolnicza nie produkuje tylko w sposób stabilny energii elektrycznej, ale także jest także źródłem ciepła z korzyścią dla wiejskich gmin i mieszkańców polskiej wsi oraz dostarcza poferment (doskonałej jakości nawóz dla rolników).
Ministerstwo Klimatu i Środowiska ustaliło cenę na 1025 zł za MWh. Biogazownie do 0,5 MW mają największy potencjał rozwoju z korzyścią dla obszarów wiejskich. Konsekwentnie na forum Sejmu RP będę zabiegał o bardziej zdecydowane wsparcie dla biogazowni rolniczych, których w Polsce na dzień dzisiejszy jest tylko 160. A znaczenie biogazowni rolniczych dla gospodarki w porównaniu z innymi źródłami OZE jest potencjalnie największe (najwięcej miejsc pracy, stabilne dostawy energii i ciepła, poferment, możliwość redukcji gazów cieplarnianych i nowe dochody dla rolników zwiększające np. opłacalność produkcji zwierzęcej). Przypomnę, że specustawę o biogazowniach rolniczych, biopaliwach i pofermencie z 13 lipca 2023 r. poparło 448 posłów (bez głosu sprzeciwu i głosu wstrzymujacego).
Tylko dzięki biogazowniom rolniczym jesteśmy w stanie potwierdzić zerowy ślad węglowy dla produkcji żywności w Polsce. Ufam, że z czasem uda mi się przekonać większość decydentów do przedstawionego przeze mnie powyżej strategicznego kierunku myślenia o roli biogazowni w architekturze bezpieczeństwa energetycznego i żywnościowego w Polsce. Na pewno rok 2023 r. jest pozytywnym przełomem na rzecz ponadpolitycznego wspierania rozwoju biogazowni rolniczych. Dowodem na to jest nie tylko przyjęcie ustawy o biogazowniach rolniczych, ale także złożone w programie „Energia dla wsi” 76 wniosków na nowe biogazownie rolnicze.